Snow creeper ဒီဇင်္ဘာပန်း

ငယ်ငယ်က အိမ်မှာရှိခဲ့တယ်။ ဒီဇင်္ဘာပန်းပုံတင်တော့ နှစ်ခြိုက်သဘောကျသူတွေက ကွန်မင့်တွေ ရေးကြတယ်။ မေးကြတယ်။ ကျွန်တော်က နည်းနည်းသာသိလို့ ပန်းတွေ၊ အပင်တွေအကြောင်း သိတဲ့သူဆီကနေ ကူးတင်ပါမယ်။ ကျေးဇူး။
(၁) ဒီဇင်ဘာပန်း
ကရမက်ပန်း 
ခရစ်စမတ်ပန်း
နွယ်ညိုပန်း
Snow creeper 
(Dinetus racemosus (Roxb.) 
Buch.-Ham. ex Sweet
Common names: cluster-flowered dinetus, Draupadi's hair, horse-tail creeper, 
Flowering. December to February 
Poranopsis paniculata (Roxb.) roberty.
Porana paniculata.
Christmas vine, bridal vine
Snow creeper, Bridal bouquet.
Familly: Convolvulaceae
(၂) ဆောင်တော်ကူးပန်း၊ စိန်သဇင်၊ ဂေါ်သဇင်
Porana volubilis Burm. f. 
P. volubilis Burm. f. var. burmanniana Bl. 
P. volubilis Burm. f. var. microcarpa Engl. 
Myanmar names: Kodeik-sein, Pyinthit-pan, Saung-daw-gu, Sein-thazin
Family: Convolvulaceae 
Bridal creeper, Horse-tail creeper, Snow creeper
ဒေါက်တာတင့်ဆွေ

Comments

Popular posts from this blog

Cancer-Fighting Foods ကင်ဆာအတွက် အကောင်းဆုံးအစားအစာ

Water poisoning ရေအဆိပ်သင့်ခြင်း

Colorectal cancer အူမကြီး ကင်ဆာ